Technikai elemzés I.
Általános információk és alapelvek
Mielőtt leírnám, hogy a befektetők, hogyan használják a technikai elemzést az árak jövőbeni előrejelzése céljából, nem ugorhatjuk át az általános definíciót és a technikai elemzés főbb elveit. A technikai elemzés a chartok mozgása alapján vizsgálja az árakat. Az ismétlődő formációkra és a pszichénkre épülő tudomány. Az első feljegyzések a technikai elemzéssel kapcsolatban a 18. századra datálhatóak, amikor is egy japán rizs kereskedő felismerte, hogy az árak elemzése nélkül senki nem lehet sikeres trader. Nem tudta akkor, hogy a jövőben lesz arra lehetőség, hogy keressél vagy bukjál pénzt technikai elemzésre alapuló következtetések segítségével.
A technikai elemzés nagyjából 3 alapelvre épül:
1. A piaci mozgás mindent beáraz
A technikai elemzők szerint minden egyes körülöttünk zajló esemény a természeti katasztrófáktól az elnök választásig benne van az árban. Környezetünkben történő dolgok hatással vannak a piacra, megfigyelhetőek a chartokon.
2. Az árak trendszerűen mozognak
Ha bármilyen chartra rápillantunk, észrevehetjük, hogy az árak trendekben mozognak egy nagy hosszú távú trenden belül. Nyilvánvalóan még egy hosszú távú trend is változhat, de általában az árak alapvetően a fő trendet követik. A nagyobb trendeket kisebb trendekre oszthatjuk szét, azokat még kisebbekre, stb. Ebből az elvből eljuthatunk egy jelentős megállapításhoz, ami egyben a legfontosabb szabályunk lesz. George Lanes szavai után: A trend a barátod. Magáról a trendről a későbbiekben értekezünk, de jegyezzük meg jól, hogy az előbbi szavakat nem szabad elfelejtenünk.
3. A történelem ismétli önmagát
A technikai elemzés, ahogy azt korábban említettük, az ismétlődő chart alakzatok analízise. Hogyan és miért ismétlődnek ezek az alakzatok? A válasz egyfelől nagyon egyszerű, másfelől nagyon komplikált. Egyrészt annak köszönhető, hogy ezek az alakzatok viselkedésünk és pszichénk portréjai, vagyis az, hogy hogyan reagálunk a különböző piaci eseményekre. A bonyolultabb rész az az, hogy ezek az alakzatok, nagyon pontosan azt mutatják, hogy az emberek ezen alakzatoknál ugyanúgy viselkedtek a távoli múltban, mint ahogy most is viselkednének. Könnyű felismerni, de majdnem lehetetlen elmagyarázni. Kissé hasonlít a Big Brother-hez, ami figyeli a piacokat és pontosan ellenőrzi, hogy mi történik. Ha egy befektető, megérti ezen alakzatok ismétlődését, nagyon jó úton van ahhoz, hogy sok pénzt keressen.
Chartok
A chartok a technikai elemzés alapjai és ezen figyelhetőek meg a különböző alakzatok, amelyek a piac benyomásait fejezik ki. Sok chart típus van, vannak jobbak és vannak kevésbé jók, jelenleg én főleg arra fogok koncentrálni, amelyek a legnépszerűbbek és a leghatékonyabbak. Elmondom, melyek azok és miért jók.
Vonal Chart
A vonal chartok a piac megadott időszakára vonatkozó záró árainak összekötéséből ered. Néhány kereskedési rendszer akár a záró, maximum, minimum, vagy akár az átlag árakból is megrajzolja a vonal chartot.
Ez a típusú diagram relatíve kevés információt hordoz ez által.
Oszlop Chartok
Az oszlop chartok gazdagabb információ tartalommal bírnak, összehasonlítva a vonal chartokkal, mivel tartalmazzák a következőket: Nyitó ár, Záró ár, Maximum ár, Minimum ár
Mint az jól megfigyelhető a lenti képen:
Láthatjuk, hogy az oszlop egy függőleges vonalból épül fel és mint egy tartományként mutatja azt, hogy hol mozoghatnak az adott idő intervallumon belül az árak. Másként a vonal teteje az intervallum legmagasabb árát, míg az alja a legalacsonyabb árát szemlélteti. A bal oldali vízszintes vonal a nyitó árat, valamint a jobb oldali vízszintes vonal a záró árat jelzi.
Vagyis, ha a baloldali vízszintes vonal magasabban található mint a jobb oldali, akkor eső az oszlop, míg ha a bal van alacsonyabban és a jobb magasabban akkor növekvő az oszlop.
Azt hihetjük, hogy az oszlop chartok minden olyan információt tartalmaznak, amire egy befektetőnek szüksége van ahhoz, hogy megértse a piacokat. Én nem így gondolom. A következő technika még több információt szolgáltat a piacról és annak viselkedéséről.
Japángyertya Chartok
Véleményem szerint a gyertya chartok a legalkalmasabbak és legmegfelelőbbek a piacok megértésére. Mielőtt elmondanám, hogy miért, vessünk egy pillantást a gyertya felépítésére.
A gyertya úgy néz ki mint az oszlop chart, egy dolog kivételével. A vízszintes vonalak elérnek mindkét oldalra, egy téglalapot formálva, melyet később (attól függ hogy emelkedik, vagy esik a piac) a rendszer különbözőként beszínez.
Abban az esetben, ha a gyertya teste fehér vagy zöld, akkor emelkedést ábrázol, ha fekete, vagy piros akkor esést jelöl. Természetesen a színeket egyénileg állíthatjuk, de ezek a színek a legnépszerűbbek.
A maximum és minimum árakat a kanócok jelenítik meg, amik a gyertya testén túl mutatnak.
Most már érted, hogy miért uralkodik a gyertya az oszlop chartok fölött?
A gyertyák nemcsak a színek miatt értelmezhetőek könnyebben, hanem olyas valamit is megjelenítenek amit más chartok nem, mégpedig az érzelmeket, amelyeket a piac a befektetők felé szeretne megmutatni. A tiszta színek és formák érzelmeket adnak nekünk. Ugyanúgy, mint amikor az emberek mosolyognak amikor boldogok, vagy sírnak amikor szomorúak. Ezek a mi érzelmeink. A gyertyákat a piac érzelmeiként szemlélem. Ha egy befektető jobban, hatékonyabban kívánja megérteni a piacok működését, meg kell értenie a piacok érzelmeit.
Ezek az érzelmek formázzák a gyertya alakzatokat, ami azt jelenti, hogy bizonyos formák megjelenítik azt az érzést, ami a piacon abban a pillanatban van. Mint ahogy sokféle érzelem, ugyanolyan sok gyertyaformáció is létezik. Néhány gyakrabban jön elő, néhány kevésbé. Ha valami nem elég gyakran bukkan fel, azt úgy is kezelhetjük, mintha nem is létezne. Ezen okból, csak azokat a piaci érzelmeket írnám körül, melyek csak a legfontosabb és leggyakrabban előforduló gyertya alakzatokat formálják. Ez a témakör lesz kivesézve a következőekben.