Technikai elemzés II.
Hol kezdődik a devizakereskedés?
A befektetőként mind a technikai, mind a fundamentális elemzést szem előtt kell tartanunk és még ez sem elegendő ahhoz, hogy pénzt keressünk a piacokon. A befektetők gyakran megfelejtkeznek két jelentős tényezőről. Az egyik a Money Management (tőke kezelése), a másik a piaci pszichológia. Íme, néhány szabály, ami befektetések világában segíteni fog Önnek céljaid elérésében:
Szabályok:
- Mindig a trend irányában nyiss pozíciót! Soha ne szegd meg ezt a szabályt, még akkor sem, ha néhányszor keresel pénzt a szabály megszegésével. Szegd meg ezt a szabályt és meg fogod tanulni, hogy a piac a befektetések világának az ura, nem a befektető.
- Tartsd magad a tervedhez! Kell csinálnod egy olyan tervet, ami olyan szigorú szabályokon alapul, melyet semmilyen körülmények között nem rúgsz föl, pénzed befektetése során. Ezek a szigorú szabályok segítenek kiküszöbölni az érzelmeket, mohóságot, félelmet és minden egyéb olyan információt ami romboló módon hathat.
- Ne fektesd be a teljes tőkédet egyszerre! A tőke 10-20%-át fektesd be legfeljebb, így csökkentheted a piaci kockázatok ellen a kitettséget.
- Ne változtasd meg a stop szintedet abban reménykedve, hogy a piac megfordul! A reménykedés miatt fogod elveszteni a pénzed.
- Ne félj veszíteni, hiszen ez a játszma része. Minél hamarabb tedd zsebre a veszteségeid!
- Ne félj pénzt keresni! Tartsd a nyerő pozíciót addig, ameddig csak tudod. Emlékezz arra, hogy mielőtt megnyitottad a pozíciót, neked volt egy célod. Ha ez a cél még nem teljesült, akkor ne zárd a pozíciót.
- Nem kell mindig pozíciót nyitnod! Ha semmi érdekes nem történik a piacon, tarts rövid szünetet. Nem akkor kell kereskedni amikor a gép előtt ülsz, hanem akkor amikor a piac okot ad rá és jó lehetőséged nyílik a pozició nyitásra.
- Mindig becsüld meg előre mennyit kereshetsz, vagy bukhatsz egy adott pozíción! Próbáld meg a 3:1 arányt tartani.
- Minden tranzakciódat jegyezd föl! Vezess kereskedési naplót! Elemezd ki, mind a nyerő, mind a vesztes tranzakcióidat. Ha ezt megteszed nemcsak megérted a hibáidat, hanem az érzelmeid is megérted, melyek különböző döntésekre sarkallnak.
- Ne a véleményekre fektess be! Minél több vélemény, annál több érzelem. Ez azt jelenti, hogy ne olvassunk elemzéseket, jelentéseket? Nem, hanem ez azt jelenti, hogy ha van egy előre eltervezett pozíciód, azt semmilyen másik vélemény hatására ne változtasd meg. Miért is te tévednél? Jegyezd meg, az elemzők nem mindig jó traderek.
A Trend
Egyszerű szavakkal a trend az az irány amerre a piaci árak mozognak. A piaci mozgás alapján háromféle trendet különböztetünk meg:
- Emelkedő trend: Amikor az aljak és a csúcsok, egyre-egyre magasabbak.
- Csökkenő trend: Amikor az aljak és a csúcsok, egyre-egyre alacsonyabbak.
- Vízszintes/Horizontális trend: Amikor a csúcsok és az aljak ugyanazon a szinten helyezkednek el, egyfajta nyugalmat tükrözve és újabb kitörésre várnak.
Nyilvánvalóan ezek nem kizárólagos szabályok, amik meghatározzák azt, hogy milyen trendben vagyunk, hanem kiegészítő eszközök amik nekünk befektetőknek segítenek abban, hogy hol is tartunk.
Az egyik olyan eszköz ami, segít minket abban, hogy meghatározzuk hol tart a piac, illetve mit várhatunk el tőle: a trendvonal. Alapvetően a trenvonalat úgy definiáljuk, hogy az a vonal, ami kettő, vagy több aljat köt össze emelkedő trend esetén, vagy kettő , vagy több csúcsot csökkenő trend esetén.
Hogyan alkalmazzuk ezt az eszközt?
Ha az 1-es és 2-es pontot összekötjük az eső trendben, már rajzoltunk is egy trendvonalat. Ha a trendvonal megtörik, például a piac áttöri felfelé mozgás közben a megrajzolt trendvonalat, az jelzés lehet számunkra arra vonatkozólag, hogy a trend végetért, azaz piaci emelkedésre számíthatunk.
A befektetések világában gyakran belebotlunk a következő két fogalomba: Támasz & Ellenállás. Jelenleg csak a két fogalom alapjait definiáljuk.
Támasz: Az a szint ahol a piac megpattan az aljáról, nem töri át azt. Amennyiben a piac áttöri a támaszt, folytatja lefelé irányuló mozgását, egészen a következő támaszszintig.
Ellenállás: Az a szint amikor a piac elér egy csúcshoz, majd onnan lepattan, nem tudja azt áttörni. Ha az árfolyam mégis áttöri a korábbi csúcsot, vélhetően folytatja a felfelé tartó mozgást a következő ellenállási szintig.
Nem könnyű megtalálni az ideális támasz és ellenállási szinteket, a későbbi anyagokban erre majd bővebben kitérek, illetve arra is, hogy miért fontosabbak bizonyos ellenállási és támasz szintek bizonyos szinteknél. Egyenlőre fogadjuk el azt, hogy az aljak és csúcsok határozzák meg ezen szinteket.
A támasz és ellenállási szintek nem csak abban segítenek, hogy megértsük hogyan reagál a piac a különböző szinteken, hanem abban is, hogy a legfontosabb technikai eszközöket megformázzák, mint például a trend csatornákat.
A trendcsatorna a trendvonal, valamint egy azzal párhuzamos vonal megrajzolásával adódik, azaz a csúcsokat és az aljakat kötjük össze.
A felső trendvonal a csúcsok összekötéséből adódik. Ezzel egy párhuzamos vonal indul ki az aljak összekötésével és kész a trend csatorna.
Hogyan értelmezzük ezt a csatornát?
Mindenki válaszolja meg magának a kérdést, de ne felejtsük el George Lane tanácsát: “Trend is your friend - A trend a barátod”.