Kamatjövedelem utáni adózás változása
Bizonyára mindenki hallott már a kamatjövedelem utáni adózás megváltozásáról. Kaptam egy értesítést erről, melyben elég érthető módon meg van fogalmazva a változás lényege, sőt még egyfajta megoldással is szolgál a cég, aki ezt küldte nekem. Bemásolom nektek:
Az Országgyűlés 2013. június 27-én elfogadta és 2013. június 30-án a Magyar Közlönyben kihirdette azt a jogszabály módosítást (2013. évi CXXIII. törvény, egyes közteher-viselési kötelezettséget előíró törvények módosításáról), amely 2013. augusztus 1-jétől megváltoztatja a kamatjövedelmek adóterheit. A jövőben a kamatjövedelmek után fő szabály szerint 6 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást (továbbiakban: EHO) is kell fizetnie annak a magánszemélynek, aki a társadalombiztosítási jogszabályok szerint belföldinek minősül.
Ennek megfelelően, ha Ön betéttel, vállalati kötvénnyel vagy olyan befektetési jeggyel rendelkezik, amelynek a kamatát, hozamát a jogszabály EHO-kötelessé teszi, akkor az eddigi 16 százalékos kamatadó mellett a jövőben további 6 százalékos EHO-t is kell fizetnie keletkező kamatjövedelmei után. (Ennek megállapítása, levonása és átutalása az adóhatóságnak - a kamatadóhoz hasonlóan - a kifizető feladata.) A módosítás rendelkezik az Ellenőrzött Tőkepiaci Ügyletek (ETÜ) kapcsán tett nyilatkozatról is. Az eddigi szabály szerint a nyilvánosan forgalomba hozott, hitelviszonyt megtestesítő értékpapírok esetén a beváltáskor, visszaváltáskor, átruházáskor keletkező, kamatjövedelemnek minősülő hozamok kapcsán lehetett ilyen nyilatkozatot tenni, amelynek révén Ön szembeállíthatta például a befektetési alapokon elért nyereségeit és veszteségeit. A módosítás értelmében ETÜ-nyilatkozat már csak 2013. december 31-ig tehető, és csak a 2013. augusztus 1-jét megelőzően megszerzett kamatjövedelmekre vonatkozóan.
Az új jogszabály ugyanakkor rendelkezik néhány kivételről, melyre szeretnénk felhívni a figyelmét:
• vannak olyan kamatjövedelmek, amelyekre a korábbi jogszabályok további alkalmazásával még mindig 0 százalék személyi jövedelemadó vonatkozik. Az ilyen kamatjövedelmet EHO sem fogja terhelni (például ha Önnek van 2006. szeptember 1. előtt vásárolt befektetési alapja, akkor ennek visszaváltásakor nem keletkezik adóköteles kamatjövedelme);
• az Európai Gazdasági Térség (EGT) állama által kibocsátott, forintban jegyzett, hitelviszonyt megtestesítő értékpapír után keletkező kamatjövedelemre sem kell EHO-t fizetni (jelenleg az EGT- államok közül magyar forintban csak Magyarország bocsát ki ilyen értékpapírokat - államkötvényeket és kincstárjegyeket);
• azon befektetési alapok befektetési jegyein elért kamatjövedelem esetén, amelyek mögött legalább 80 százalékban az előző pontban feltüntetett állampapír van, nem vonatkozik az új adóteher. Felhívjuk a figyelmét arra is, hogy ha Ön 2013. augusztus 1. előtt nyit Tartós Befektetési Szerződés-számlát (TBSZ), akkor ezen a számlán keletkező lekötési hozama az EHO-fizetési kötelezettség alól teljes egészében mentesül, még akkor is, ha a számlát a 3 éves lekötési időszakon belül megszünteti. E dátum után nyitott TBSZ-számlák esetében ugyanakkor a 3 éves lekötési időszak lejárata előtti megszüntetésnél már kell majd EHO-t is fizetni a keletkezett jövedelem után. Ha a TBSZ-számlájáról a 3 éves lekötési időszak végéig nem vesz fel pénzt, csak 10 százalékos személyi jövedelemadót kell fizetnie a lekötési hozam után. Ha pedig a lekötési időszak az 5 évet eléri, akkor a személyi jövedelemadó mértéke nulla százalék. Ezekben az esetekben a lekötési hozamot nem terheli EHO.
Ha Ön a lekötést a 3 éves lekötési időszak vége előtt megszakítja, akkor a fenti kedvezményes adókulcsok nem alkalmazhatók: a hozamot 16 százalékos személyi jövedelemadó, és 2013. augusztus 1. után már 6 százalékos EHO is terheli. Ha azonban a TBSZ számlát Ön még ezen időpont előtt nyitja meg, akkor az EHO ebben az esetben sem merül fel.
Jelen levelünkkel Társaságunk nem nyújt adó- vagy más tanácsadást, kizárólag a fenti jogszabályváltozásról kívánjuk Önt – a teljesség igénye nélkül – tájékoztatni, mivel úgy gondoltuk, hogy e törvényi változásról szóló tájékoztatás hasznos lehet az Ön számára.
Kérjük, hogy adójogi megfontolást igénylő döntései meghozatala előtt könyvelőjével vagy más adószakértővel szíveskedjen egyeztetni.
Itt megjegyezném, hogy én sem nyújtok adó- vagy más tanácsadást, kizárólag a fenti jogszabályváltozásról kívántam tájékoztatást adni a teljesség igénye nélkül. Köszönöm a megértést!