Szíriai konfliktus áttekintés
A szíriai konfliktus (2013)
2013 január – Szíria azzal vádolja meg Izraelt, hogy repülői egy Damaszkusz melletti katonai kutatóközpontot bombáztak. Ugyanakkor tagadja, hogy a támadás célpontja az a teherautó konvoj volt, amelyik fegyvereket szállított Libanonba. Meg nem erősített források szerint a támadás célpontja az az iráni parancsnok volt, aki tömegpusztító fegyvereket próbált szállítani Libanonba.
2013 március – Szíriai harci gépek bombázzák a felkelők által elfoglalt északi Rakka városát. Az USA és Nagy-Britannia nem-katonai segítséget ígér a felkelőknek, míg a britek és franciák megígérik, hogy feloldatják az EU fegyver embargóját. A felkelők nemzeti koalíciója megválasztja az Amerikában végzett Ghassan Hitto-t a „miniszterelnöküknek”.
2013 április – Az USA és Nagy-Britannia követeli, hogy vizsgálják ki azokat a jelentéseket, miszerint a kormányerők vegyi fegyverek bevetését tervezi a felkelők ellen. Damaszkusz központjában majdnem az életével fizet Wael Nader Al-Halqi miniszterelnök egy bombatámadás során.
Lemond Moaz al-Khatib, az ellenzéki nemzeti koalíció elnöke, mondván, külföldi támogatók megpróbálták manipulálni a csoportot. Utódja a régebnben létrehozott Szír Nemzeti Tanács vezetője, George Sabra.
2013 május - Izraeli és szír csapatok egymásra lőnek a Golan Magaslaton.
Az EU vezetői úgy döntenek, nem újítják meg a Szíria elleni fegyver embargót, amely döntés potenciálisan szabad utat nyit az EU tagországok fegyverszállításai előtt.
2013 május-június – A kormány és a vele szövetséges Hezbollah erői visszafoglalják a Homs és a libanoni határ között fekvő stratégiailag fontos Qusair városát.
2013 július – A vezetőség körüli konfliktus során a szaudiak által támogatott legfőbb nemzeti ellenzék, a Nemzeti Koalíció leváltja a Katar által támogatott George Sabra-t és helyette Ahmed Jarba-t választja vezetőnek. Lemond Ghassan Hitto ellenzéki parlamenti képviselő mondván képtelen volt kormányt alakítani a felkelők ellenőrzése alatt álló területeken.
2013 augusztus – A felkelők és a nyugati kormányok azzal vádolják az Asszad mellett álló erőket, hogy vegyi fegyvereket vetettek be egy támadás során Damaszkusz közelében – több mint 300 áldozata volt a támadásnak. A szír kormány azt állítja, a felkelők vetettek be vegyi fegyvereket. Az USA és Nagy-Britannia előkészületeket tesz egy esetleges katonai akcióhoz. Oroszország és Kína ellenez minden ellenlépést Szíriában. Közben a brit parlament leszavazta azt a kormány előterjesztést, hogy részt vegyenek a brit haderők egy esetleges támadásban. Obama elnök erre közölte, ha kell az USA egyedül és csapást mér Szíriára a tömegpusztító (vegyi) fegyverek bevetése miatt.
2013. szeptember: Obama elnök az amerikai törvényhozás hozzájárulását kéri a szíriai fegyveres csapáshoz. Szeptember 9-ével kezdődő héten várható a Szenátus döntése.