Hírek: Hitelből veszik a részvényeket
Bár egyelőre töretlen az emelkedés a részvénypiacokon, vannak olyan tényezők, melyek egyértelműen óvatosságra intik a befektetőket, az egyik ezek között a masszívan emelkedő margin adósság az amerikai tőzsdén. Az utóbbi 5 hónapban sorozatban dőltek új csúcsok, ez pedig azért veszélyes, mert tőkeáttétel lévén megnöveli a piacok kockázatosságát, így a korrekció is igen erőteljes lehet majd.
Masszívan nő a hitelállomány
Igencsak óvatosságra intő jel lehet a befektetők számára, hogy a kereskedési számlákhoz tartozó margin adósság az elmúlt hónapokban újabb és újabb csúcsra emelkedett, jelenleg messze meghaladja már azt a szintet, melyet a 2007-es piaci csúcsok idején láthattunk.
A margin adósság mértéke a New York Stock Exchange legfrissebb, januári adatai szerint elérte a 451,3 milliárd dollárt, sorozatban pedig az ötödik olyan hónapot láthatjuk, amikor új csúcsra fut a hitelállomány.
A fenti ábrán jól látható, hogy a margin adósság mértéke jellemzően együtt mozog a részvénypiaccal, a tőzsdei ralik során szokott csúcsra emelkedni, amit a részvénypiacokhoz hasonlóan itt is éles korrekció követ. A növekvő adósságállomány összességében véve megnöveli a kockázatot a piacon, a visszaesés ugyanis ilyenkor erőteljesebb.
A növekvő adósságállomány persze nem meglepő, látva a jelenleg is nulla közelében lévő amerikai irányadó kamatszintet. Egyes szakértők ugyanakkor figyelmeztetnek, hogy a csúcsra futó margin adósság buborékra utaló jel lehet, hiszen azt mutatja, hogy egy eszközosztály árának emelkedését az olcsó hitel fűti.
Könnyen elképzelhető, hogy egy ideig még a mostanihoz hasonló, elrugaszkodott szinteken lesz a margin adósság, figyelembe véve, hogy a korábbi csúcsok idején a 10 éves amerikai hozamszint a jelenlegi 2,8%-nál jóval magasabb volt - vagyis a finanszírozás sokkal drágább volt. A FED pedig kommunikációja szerint legalább 2015-ig még a jelenlegi, nulla közeli szinten tartaná az irányadó rátát.
Mire érdemes még figyelni?
A meredeken emelkedő margin adósság mellett több tényező is van, mely befektetői szempontból óvatosságot, körültekintést indokol jelenleg a piacokon.
- 5 éve tart a bika piac: erről tegnap külön cikkben is megemlékeztünk, a 2009.márciusábvan kibontakozott tőzsdei rali máig töretlen, a mostani bika piac pedig historikus viszonylatban is kitűnik az átlagból. A mostaninál hosszabb tőzsdei ralit az elmúlt 70 évben mindössze 3 alkalommal láthattunk az S&P 500-nál, és teljesítmény tekintetében is kevés korábbi vetélytárs akad.
- Már nem olcsók a részvények: több mutató alapján a részvénypiacok már nem olcsók, az S&P 500 előretekintő P/E rátája közel 15,5, miközben az elmúlt 30 év átlagos értéke 15, a visszatekintő Shiller P/E mutató pedig 25 felett áll, miközben a hosszú távú átlag 16,5
- Csúcson a profitabilitás: bár igaz az, hogy a vállalatok hatékonysága jelentősen javult a válság alatt, a profitabilitás csúcson van, innen pedig egyes elemzők szerint már nehezen javítható tovább. A következő évekre vonatkozó profitvárakozások folyamatosan csökkennek
- Adják a részvényeket a bennfentesek: a bennfentesek nagymértékben adják a részvényeket, ami azt a véleményt tükrözi, hogy túl drágának tartják a részvénypiacokat. Ez különösen annak a fényében intő jel, hogy az általános vélemény, hogy a bennfentesek jobban ismerik a saját cégeik helyzetét. Jelenleg egy olyan bennfentesre, aki vásárolja a részvényeket, tíz olyan jut, aki elad.
Forrás:
http://www.portfolio.hu/vallalatok/hitelbol_veszik_a_reszvenyeket.3.196356.html