Hírek: Indul a bankok privatizációja Nagy-Britanniában
Megkezdi a válság elején államosított bankok reprivatizációját a brit kormány. Elsőként a 38,7%-os állami tulajdonban álló Lloyds Banking Group 6%-os részvénycsomagját értékesítik legalább 75 penny papíronkénti áron - számolt be a Reuters.
Több mint 3,2 milliárd font bevételt vár a Lloyds 6%-ának értékesítésétől a brit kormány - mondta a hírügynökségnek három bennfentes. Az értékesítést végrehajtó UK Financial Investments hétfőn el is indította a részvényeladást, ami mérföldkő a brit bankszektor történetében.
A Lloyds és a Royal Bank of Scotland összesen 66 milliárd fontos mentőcsomagot kapott a pénzügyi válság 2008-as kirobbanását követően a brit államtól. A Lloyds kisebbségi, a Royal Bank of Scotland többségi állami tulajdonban van. A részvénycsomag eladásáért a lehető legmagasabb árat szeretnék kapni a pénzügyminisztérium szóvivője szerint.
Az elemzők nagy része a 6%-os részesedésnél nagyobb részvénycsomag eladására számított. A Bernstein elemzője ugyanakkor hangsúlyozta a Reutersnek: az eladás ténye világos jele annak, hogy a reprivatizáció elkezdődött, "a kerekek forogni kezdtek". A részvényeladást egyébként a JP Morgan, a Bank of America Merril Lynch, a UBS és a Lazard szervezi, és várhatóan kisbefektetők is vásárolhatnak részvényeket.
2011 óta Antonio Horta-Osorio a Lloyds vezérigazgatója, akinek az utóbbi időben sikerült helyreállítania a bank nyereségességét. Célja a pénzintézet üzleti struktúrájának egyszerűsítése, a tevékenységet pedig a brit háztartások és vállalkozások hitelezésére összpontosítják.
Forrás: